A manuka méz múltja és jelene

Érdekességek és hasznos tudnivalók a Manuka mézről

A Manuka méz földrajzi eredete

A Manuka méz egy Új-Zélandról és Ausztrália bizonyos részeiről származó méhészeti termék, amelyet az őshonos Manuka bokrot (Leptospermum scoparium) beporzó méhek állítanak elő. A Manuka bokor főként mesébe illő, vad vidékeken, természetes körülmények között nő.

A kultiválással kapcsolatos kihívások

A Manuka bokor virágzási időszaka rendkívül rövid, évente csupán 2-6 hétig tart. Ennek következtében a beporzásra és a méztermelésre álló idő szintén rövidebb. A méhészek számára további kihívásokat jelent az is, hogy a bokrok jellemzően természetvédelmi területeken, vadon nőnek, ami körültekintő és fenntartható méhészeti eljárásokat igényel. 

A beporzási folyamat, amelyet túlnyomórészt az őshonos méhek végeznek, kiemeli az új-zélandi méhészetnek a természettel való harmóniára való törekvését. Az időjárási viszonyok szintén döntő szerepet játszanak a bokor virágzásában és a beporzásban, jelentősen befolyásolva az éves mézhozamot.

Manuka bokor

A Manuka bokor rokonai

A Manuka bokor, amely a Myrtaceae család tagja, számos más értékes növénnyel áll rokonságban, amelyeket szerte a világon ismernek és használnak. Ilyen például a teafa (Melaleuca alternifolia), amely különösen az antibakteriális tulajdonságairól ismert olaja miatt népszerű. A szegfűszeg (Syzygium aromaticum), amelynek aromás virága fűszerként és természetes gyógymódként egyaránt használatos. A guava (Psidium guajava) gyümölcseit széles körben fogyasztják, és különféle gyógyászati célokra is alkalmazzák. Az eukaliptuszt (Eucalyptus spp.) gyakran használják légzőszervi problémák kezelésére. 

Ezek a rokon növények különböző földrajzi régiókban őshonosak és számos egyedi tulajdonsággal rendelkeznek, melyeknek köszönhetően mind a gasztronómia, mind pedig a gyógyászat világában megbecsülik őket. 

Innovatív begyűjtési technikák

A Manuka méz betakarítása a bokrok távoli és gyakran nehezen hozzáférhető fekvése miatt egy összetett és kihívásokkal teli folyamat. A méhészek gyakran helikopterrel szállítják a méhcsaládokat ezekre a területekre, ami ugyan innovatív módszer, de magas költségekkel és kockázatokkal jár. A fenntartható betakarítási gyakorlatokra való törekvés és fejlesztések rendkívül fontosak mind a környezet védelme, mind pedig a Manuka méz tisztaságának megőrzése érdekében.

A Manuka méz és a maori kultúra közötti kapcsolat

A maori nép, Új-Zéland őslakosai, már évszázadokkal ezelőtt felfedezte a Manuka méz gyógyító tulajdonságait. A hagyományos Rongoā Maori gyógyító rendszerben ráadásul nem csak a mézet, hanem a Manuka bokor leveleit és kérgét is felhasználták terápiás célokra. 

A Manuka méz kiemelkedő szerepet játszik a maori hagyományokban és spirituális gyakorlatokban. Ez a szerep nem csak a növény gyógyászati alkalmazására terjed ki, hanem a maori nép természettel való mély kapcsolatát és tiszteletét is kifejezi, hangsúlyozva a hagyományos tudás és a természetes gyógyító erők összhangját.


A Manuka név jelentősége

A "Manuka" név rendkívül gazdag kulturális és gyógyászati jelentéssel bír, és mára már világszerte ismert. A bokor tudományos neve Leptospermum scoparium, és gyakran hivatkoznak rá "új-zélandi teafa" néven is. Utóbbi elnevezést az európai telepesektől kapta, akik leveleit teaként használták. 

A "Manuka" szó nemzetközi szintű elterjedése jelentősen hozzájárul a maori nyelv és kultúra megismertetéséhez, ezzel erősítve Új-Zéland kulturális örökségének elismertségét és segítve annak ápolását és megőrzését.

A Manuka bokor a kultúrában és a mitológiában

A Manuka bokrot a maori kultúrában és mitológiában az erő és ellenállóképesség jelképeként tisztelik, hiszen képes túlélni zord körülmények között, legyen szó sziklás talajról, szélsőséges időjárási viszonyokról, vagy tápanyagszegény környezetről. Ez a maori emberek életfilozófiáját és szellemiségét is tükrözi. 

A Manuka gyakran jelenik meg a maori legendákban és történetekben. A Manuka bokor emellett a maori művészetben is fellelhető, ahol főként a természet szépségét és lenyűgöző erejét szimbolizálja. 

A Manuka méz hagyományos felhasználása

A Manuka méz hagyományos felhasználása szorosan összefonódik a maori kultúrával és gyógyítási hagyományokkal. Évszázadok óta használják ezt a különleges mézet a különféle betegségek kezelésére, beleértve a sebek és égési sérülések kezelését, valamint a torokfájás, az emésztési problémák és a légúti betegségek enyhítését is. A Manuka mézet továbbá hatékonyan alkalmazták fertőzések ellen, a gyulladások enyhítésére és az immunrendszer erősítésére is.

A Manuka méz legkülönlegesebb vegyületei

A Manuka mézet lenyűgöző vegyületei és egyedülálló osztályozási rendszere is különlegessé teszi a hagyományos mézekkel szemben. Egyik legfontosabb összetevője a metilglioxál (MGO), egy olyan vegyület, amely természetes módon fordul elő a mézekben, ám a Manuka mézben lényegesen magasabb koncentrációban található meg. Az MGO a Manuka méz egyik legfőbb antibakteriális hatóanyaga, ami különösen hatékonnyá teszi a különböző baktériumok és más mikroorganizmusok ellen.

A Manuka méz osztályozási rendszere

A Manuka méz minőségét és hatékonyságát a Unique Manuka Factor (UMF) és a metilglikoxál (MGO) koncentrációját mutató osztályozási rendszerekkel mérik. A UMF rendszer egy átfogó minősítés, amely nem csak az MGO mennyiségét veszi figyelembe, hanem a Manuka méz más összetevőit és antibakteriális hatékonyságát is. 

Ezzel szemben az MGO szám közvetlenül a metilglioxál koncentrációját tükrözi a mézben, ami egy egyszerűbb, de mégis hatékony módja a méz antimikrobiális erejének feltüntetésének. 

Ezek az osztályozási rendszerek segítenek abban, hogy meg tudjuk különböztetni a különböző erősségű Manuka mézeket, és így az egyéni egészségügyi céljainknak megfelelő terméket válasszunk. A magasabb UMF és MGO értékekkel rendelkező mézek erősebb antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással bírnak, ami fontos szempont bizonyos egészségügyi állapotok kezelésénél.


A Manuka méz modern alkalmazási területei

A maori közösségek és a méztermelők közötti együttműködés fokozta a Manuka méz népszerűségét és elérhetőségét a nemzetközi piacon. Ez az együttműködés nem csak gazdasági előnyöket biztosít a maori közösségek számára, hanem lehetővé teszik ősi tudásuk és gyakorlataik megőrzését is. A Manuka méz lenyűgöző hatásait számos tanulmány igazolja. Ezek közé tartozik például prebiotikus hatása, ami elősegíti az emésztőrendszer egészségének fenntartását. 

Antibakteriális, valamint vírus- és gombaellenes tulajdonságai miatt széles körben alkalmazzák különböző egészségügyi problémák, mint például emésztőrendszeri rendellenességek, fertőzések és bőrbetegségek kezelésére is. 

A Manuka méz hatásait nem csak klinikai vizsgálatok, hanem felhasználói visszajelzések is igazolják, ami egyre növeli a méz népszerűségét. A Manuka méz nem csak egy értékes méhészeti termék, hanem a maori hagyományok és a nyugati orvostudomány összefonódásának és kölcsönös tiszteletének figyelemre méltó példája.

Medihoney Manuka méz
Méhkaptár
Manuka méz Rendelés

Eredeti Új-Zélandi manuka mézek

Helyezze egészsége szolgálatába a Manuka mézeket.

Manuka Health manuka mézek

Az elmult 40 évben, milliók gyógyultak világszerte a Manuka Health Mānuka Mézekkel.
Új-Zéland szennyeződsektől mentes hegyi tájairól begyűjtött, igazoltan magas hatóanyag tartalmú, krémesített mézek.

Finomra Krémesített állaga van
Nyers, nincs hőnek kitéve
UMF + MGO tanusított
Fenntartható méhészetből származik
Magas Hatóanyag tartalom
GMO mentes

Tovább a Webáruházba

Manukaméz

Manuka Mézek

  • Eredeti Új-Zélandi orvosi manuka mézek
  • Manuka Health + Melora manuka mézek
  • Manuka honey manuka méz
  • Orvosi manuka mézek
  • Melora és Manuka Health manuka méz
  • Medihoney manuka méz sebre
  • Új-Zélandi manuka méz vásárlás
  • Manuka méz Rendelés
  • Manuka méz Rendelés
  • Manuka méz rendelés
Új-Zélandi Manuka mézek
(3877 Vevő Vélemény alapján, 2012 óta)

MGO100+ = UMF5 MGO300+ = UMF10 MGO525+ = UMF15 MGO850+ = UMF20

Javasolt alkalmazási mód: betegségek esetén, az alap javasolt napi fogyasztási mennyiség, 3 teáskanál. Külsőleg bele keverhetjük krémekbe, pakolásokba vagy akár önmagában is felvihető a problémás bőrfelületre.